מודד קרקע

בטיחות לפני הכל! אל תסמכו על מודדים ללא הסמכה!

מודד קרקעאחד מבעלי המקצוע החשובים בכל תהליך בניה הוא מודד קרקע. למודד הקרקע יש כמה תפקידים מאוד חשובים והוא ילווה אתכם בכמה שלבים בבנייה. במדריך הבא נציג בפניכם מידע חשוב הכולל את השלבים בהם המודד מבצע את המדידות, כמה זה אמור לעלות, איך ניתן לבחור מודד מקצועי ועוד.

 

למה בכלל צריך מודד קרקע?

שימו את עצמכם לרגע בנעליים או בתוך הראש של אדריכל שהוא בעצם אמור לבנות ולסרטט עבורכם את תכניות הבניה עבור הבית או הפרויקט שלכם. עליו להכיר באופן הכי מדויק שיש את תנאי הקרקע שעליה בעצם הבית יוקם. האדריכל חייב להכיר את השיפועים שיש בקרקע, את הפערים בין הגבהים בקרקע, האם יש עצמים בשטח ועוד. המדידות הללו שמתבצעות על ידי מודד מוסמך מטרתו לאפשר לאדריכל לתכנן את המבנה בהתאם לשטח הקיים.

לכן, יש כמה מדידות במהלך הבניה שהוא מבצע באמצעות ציוד מיוחד המכונה אלקטרו אופטי ובשילוב של נתוני לווין. המודד לוקח את כל הנתונים שאסף ובונה מפה שתשרת את האדריכל לצורך תכנון הבית. בהמשך, יוזמן שוב המודד ויבצע מדידות לסימוני קרקע לכלונסאות, יבדוק את גבולות המגרש ועוד.

 

באילו שלבים אני צריך את המודד?

בשלב הראשון עליכם להזמין מפה טופוגרפית מצבית של הקרקע. עלות מודד קרקע עבור מפה כזו נעה בין 1,000-2,000 ש“ח.

עשוי לעניין אתכם: מודדים מוסמכים בצפון.

 

טיפ חשוב על מודד קרקע או חברת מדידות

לפני שאתם בוחרים מודד או חברה מקצועית העוסקת במדידות קרקע, מומלץ לבקש שניתן יהיה לחדש את תאריך המפה ללא עלות משום שהיא תקפה רק לחצי שנה וכנראה שתצטרכו את הטיפ הזה. אותה מפה טופוגרפית מוגשת בקנה מידה שמאפשר בעצם לבצע השוואה של המפה למה שקורה בשטח שעליו הבית אמור להיבנות. לכן, המפה הזו מכילה המון מידע כמו גבהים, נקודות של גובה, מצב קיים בשטח, שוחות של ביוב, עצים ועוד.

עוד לפני שהאדריכל מתכנן את הבית שלכם, את התוספות לבית שלכם כמו ממ“ד או פרגולה, יש צורך במפה הזו שרק מודד קרקע מוסמך יכול להפיק עבורכם. מפה זו חייבת להיות חתומה על ידי מודד קרקע מוסמך בכדי שהיא תהיה מאושרת כמו שצריך ועל פי החוק על ידי הוועדה המקומית ובכלל תאפשר לכם להמשיך הלאה לתהליך של בנייה.

 

מודד מוסמך לצורך קווי בניין

לאחר שהמודד סיפק לכם את המפה הטופוגרפית וקיבלתם את היתר הבניה מהוועדה המקומית, תצטרכו שוב להסמין את המודד לצורך סימון גבולות המגרש. המודד יסמן את מיקום הבית בתוך השטח ואת הגובה 00. זה השלב שבו המודד בעצם פועל בסנכרון עם המידע שקיבל מהאדריכל ולפי התכניות כמו תכנית תב“ע והיתרי הבניה. הסימון בעצם מטרתו להגדיר את קווי הבניה.

ראו גם: מודדים מוסמכים במרכז.

מודד מוסמך לבדיקת מסד

לאחר שיצקו את היסודות, שוב יש צורך בהזמנת המודד שיבצע בדיה כי יש התאמה מלאה בין היסודות לבין ההיתר. שלב זה הוא מאוד מאוד חשוב ומטרתו למנוע טעויות וליוקיים בבניה שלא לפי תוכניות ההיתר. מומלץ בשלב זה לבקש מהקבלן לעבור על המדידות.

מודד מוסמך לטופס 4

מודדי קרקעהשלב האחרון שבו תזדקקו למודד הוא מדידה לטופס 4. טופס 4 הוא בעצם אישור של הרשות המקומית או המועצה המקומית שניתן לכם כדי שתוכלו להתחבר למים ולחשמל רק אחרי שהבניה כמובן הסתיימה לגמרי.

בנוסף, לאחר שהבניה מסתיימת, תתבצע על ידי מודד מוסמך מדידה נוספת לצורך גדרות וחניה.

 

איך לבחור מודד מקצועי?

קודם כל אתם צריכים לבחור מודד מוסמך. ההסמכה שלו מתקיימת לפי הוראת פקודת המדידות ולכן עליו להשלים תואר שנקרא מדע גאודזיה ולעבור מבחנים של מרכז מיפוי ישראל בכדי שיוכל לקבל את ההסמכה. לכן, חשוב קודם כל לבדוק שאתם בוחרים מודד מוסמך לפי החוק. באתר של מרכז מיפוי ישראל תוכלו לקבל רשימה של מודדים.

בחירת מודד שאינו מוסמך היא כאילו ולא ביצעתם מדידה. המודד חייב להיות בפיקוח של מרכז המיפוי ולפעול לפי הוראות המרכז, הפקודות של המדידות שזה בעצם מה שמבטיח לכם מדידה איכותית ומקצועית. תוכלו להיעזר באנשים שאתם מכירים ואפילו באדריכל אם בחרתם כבר אחד אבל חובה עליכם לבדוק גם את עניין ההסמכה וגם את המקצועיות והאיכות של המודד.

עשוי לעניין אתכם: איך בוחרים מודד מוסמך, מחיר והמלצות.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

אז מה היה לנו בכתבה:
בחן מדדים
בחן מדדים

היחידה למדידות היא חברה ותיקה ומקצועית, הפעילה בענף השירותים ההנדסיים מזה שנים רבות ומספקת שירותי מדידה מקצועיים לפרויקטים הגדולים ביותר בישראל, כמו גם לפרויקטים קטנים ופרטיים ברמת הלקוח הפרטי הבודד. בחברת היחידה למדידות תוכלו למצוא צוות של מודדים מוסמכים ומקצועיים, כולם בעלי תואר אקדמי בלימודי גאודזיה (הבסיס המקצועי לעולם המדידות) וכולם רשומים כמודדים מוסמכים במרכז למיפוי ישראל.

התקשרו עכשיו!

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!