מדידות ארנונה

בטיחות לפני הכל! אל תסמכו על מודדים ללא הסמכה!

 

מדידות ארנונהאחד מהשירותים היותר מוכרים, שמוענקים על ידי מודדים מוסמכים הוא השירות של מדידות למטרות חישובי ארנונה. מה זה בדיוק מדידות ארנונה? מתי נדרש שירות של מודד מוסמך לצורך מדידת ארנונה? האם כל מודד מוסמך מתאים לביצוע מדידה כזאת? האם יש משמעות לזהותו של המודד המוסמך? כמה עולה שירות כזה? האם יש למדידה שנעשתה על ידי מודד מוסמך משמעות משפטית? על שאלות אלו ועוד עונים לכם בשורות הבאות, המומחים של היחידה למדידות, המציעה מגוון רחב של שירותי מדידה גאודזית ובכלל זה גם מדידות ארנונה.

 

אז מה זה בדיוק מדידת ארנונה?

ארנונה הוא כידוע מס מוניציפלי המושת על כל נכס על ידי הרשות המקומית שבתחומה הוא ממוקם. גובה הארנונה נקבע על פי שני פרמטרים: תעריף הארנונה ושטח הנכס. תעריף הארנונה נקבע בהתאם למיקום בו ממוקם הנכס ובהתאם לסוג הנכס. על מבנה תעשייה או מבני עסקי יחול תעריף ארנונה גבוה יותר מאשר על בית פרטי. על בית באזור יוקרתי עם אוכלוסייה באשכול גבוה, יחול תעריף גבוה יותר מאשר על בית באזור עם אשכול אוכלוסייה נמוך יותר. תעריף זה נקוב בשקלים למטר רבוע וכאן נכנס הפרמטר השני לתמונה – שטח הנכס. בכל רשות מקומית ישנם כללים הנקבעים באמצעות תקנות העזר העירוניות לגבי שטחי מבנה שעליהם תחול ארנונה ושטחי מבנה שעליהם לא תחול ארנונה. כך למשל, במרבית הרשויות, מרפסת פתוחה אינה חייבת בארנונה, אך מרפסת עם קירוי או מרפסת עם סגירת חורף דווקא כן חייבת בארנונה. מדידות ארנונה מבוצעות על מנת לבחון את שטח הנכס שעליו צריכה לחול הארנונה והן מבוצעות על ידי מודדים מוסמכים בלבד.

 

מי מבצע את המדידות ארנונה?

ככלל, שטח הנכס נמסר לרשות המקומית לאחר אישור הנכס בתום הבנייה שלו. כחלק מתהליך האישור של כל נכס ורישומו אצל רשם המקרקעין, מבוצעת מדידה על ידי מודד מוסמך שמגיש שרטוטים ומפות של הנכס, בהם גם נתון השטח הכולל של הנכס. ישנם מקרים בהם הרשות המקומית סבורה שיש לבצע חישוב חוזר של שטח הנכס ובמקרה זה היא אחראית לשלוח מודד מוסמך מטעמה לביצוע המדידה. במקרים אחרים, יכול התושב עצמו להזמין בדיקת שטח לצורך חישוב ארנונה וגם במקרה הזה, על הרשות המקומית לבצע מדידה כזאת מטעמה. בכל המקרים חייבת המדידה להתבצע על ידי מודד מוסמך, הרשום במאגר של המרכז למיפוי ישראל, על מנת שתחשב בעלת ערך חוקי.

 

מתי עליכם להזמין מודד מוסמך מטעמכם לצורך מדידות ארנונה?

מדידות ארנונה מחירישנם מקרים בהם מתעוררים חילוקי דעות בין התושב ובין הרשות המקומית, כשכל אחד מהגורמים מעריך את שטח הדירה בצורה שונה. ראוי לציין שבמרבית המקרים, הרשות המקומית היא זו שצודקת בהכירה את כל התקנות העירוניות הרלוונטיות. יחד עם זאת, אי אפשר להתעלם מכך שישנם גם לא מעט מקרים בהם הרשות המקומית טועה ואינה מכירה בטעותה וכן ישנם מקרים בהן הנסיבות הן אינן ברורות. במקרה כזה, אתם רוצים להזמין מודד מוסמך מטעמכם, על מנת שיבצע מדידה מסודרת של הדירה ויכין שרטוט מסודר עם דו"ח מטעמו. מדידה כזאת שמבוצעת על ידי מודד מוסמך, היא בעלת ערך משפטי ומהווה ראיה לטענות שלכם ולכן חשוב מאוד לוודא שאכן מדובר במודד מוסמך. את זה תוכלו לוודא באמצעות בקשת רישיון תקף מהמודד וכן באמצעות עיון במאגר המודדים המוסמכים של ישראל באתר האינטרנט של המרכז למיפוי ישראל (מפ"י). שימו לב, אם המודד איננו מוסמך, הדו"ח שיספק לכם הוא חסר ערך.

 

האם יש משמעות לזהותו של המודד המבצע את המדידה?

מדידות ארנונה הוא שירות שכיח מאוד וכל מודד מוסמך יכול לבצע אותו. יחד עם זאת, אם הדברים מגיעים לכדי סכסוך משפטי מול הרשות המקומית, אתם בהחלט רוצים להזמין מודד מוסמך בעל מוניטין וכזה שהוא גם בעל מעמד של עד מוכר מטעם בית המשפט. דו"ח רשמי שאתם מקבלים מטעם מודד מוסמך כזה הוא בעל ערך חשוב מאוד ויכול למעשה להעביר את נטל ההוכחה מכם, אל הרשות המקומית. זה אמנם לא מחייב ובכל מקרה בית המשפט יתייחס לכל דו"ח שהוכן על ידי מודד מוסמך כאל מסמך משפטי קביל, אבל למוניטין תמיד ישנו תפקיד שאי אפשר להתעלם ממנו.

 

כמה עולה שירות מודד מוסמך למדידות ארנונה?

מודד מוסמך למדידות ארנונהמודד מוסמך הוא איש מקצוע בעל חשיבות רבה מאוד בתהליכי בנייה ובתהליכים אלה ישנם שירותים ספציפיים המסופקים על ידי המודד בתעריפים ידועים מראש. מדידות ארנונה הוא שירות גנרי שמסופק בדרך כלל במודל לפי שעה ובתעריף ממוצע של כ-250 שקלים לשעה. התעריף יכול כמובן להשתנות ממודד למודד, אך הפערים הם בדרך כלל מינוריים. לצורך ביצוע מדידות ארנונה יש לקחת בחשבון גם את הזמן שמשקיע המודד בכדי להגיע לביתכם ולבצע את המדידות בפועל וגם את הזמן הנדרש לו על מנת להכין את הדו"ח הרשמי שישרת אתכם. בדרך כלל שירות כזה מסתכם בכמה מאות שקלים בודדות ואין טעם להפוך את תהליך הבחירה של המודד למסע כומתה, סביב סוגיית המחיר.

היחידה למדידות היא אחת החברות המובילות בישראל בתחום המדידות הגאודזיות ולצד שורה של שירותי מדידה המסופקים על ידה לענף הבנייה, היחידה למדידות מספקת גם שירותים גנריים לציבור הרחב ובכלל זה גם מדידות ארנונה. כל המדידות מבוצעות על פי הכללים המוגדרים בחוק ובהתאמה לתקנות העזר העירוניות בכל רשות ורשות בישראל. ליחידה למדידות צוות של מודדים מוסמכים מקצועיים, בעלי ניסיון רב בביצוע כל סוגי המדידות. החברה מבצעת את המדידות בהתאמה מלאה לרשות המקומית הספציפית, כך שאתם יכולים להיות רגועים ובטוחים שתקבלו את הדו"ח האידיאלי לו אתם זקוקים לצורך הוכחת טענותיכם.

 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

אז מה היה לנו בכתבה:
בחן מדדים
בחן מדדים

היחידה למדידות היא חברה ותיקה ומקצועית, הפעילה בענף השירותים ההנדסיים מזה שנים רבות ומספקת שירותי מדידה מקצועיים לפרויקטים הגדולים ביותר בישראל, כמו גם לפרויקטים קטנים ופרטיים ברמת הלקוח הפרטי הבודד. בחברת היחידה למדידות תוכלו למצוא צוות של מודדים מוסמכים ומקצועיים, כולם בעלי תואר אקדמי בלימודי גאודזיה (הבסיס המקצועי לעולם המדידות) וכולם רשומים כמודדים מוסמכים במרכז למיפוי ישראל.

התקשרו עכשיו!

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!