איך בוחרים מודד מוסמך, מחיר והמלצות

בטיחות לפני הכל! אל תסמכו על מודדים ללא הסמכה!

איך בוחרים מודד מוסמךכאשר אנו בונים בית או מבנה כלשהו, אנחנו רוצים להגיע לתוצאה הטובה ביותר. לצורך כך אנחנו מגייסים את אנשי המקצוע הטובים ביותר. אנחנו לא מתפשרים על אדריכל יצירתי, מעצב פנים פורץ דרך או קבלן בעל שם. וזה לגמרי מובן. הרי לא בכל יום אנו מתחילים פרויקט, משמעותי כל כך עבורנו.

דווקא שם, בחלק של ה'התחלה', נמצאת פונקציה חשובה מאין כמותה, אשר רבים כלל אינם מקדישים זמן או מחשבה, על מנת להציב בה אדם מוסמך ומקצועי, שיצוק לתוכה את האיכויות שלו. אנו מדברים כמובן על המודד. זה שלמעשה, כל הבניין או הבית מתחילים ממנו. הרבה אנשים, כאשר מגיעים לבחירת מודד לפרויקט, בוחרים על פי מודד מוסמך מחיר ותו לא. מחיר הוא דבר חשוב אך לא הדבר החשוב ביותר. הנה קצת זוויות ונקודות, שיעניקו לכם תמונה מלאה יותר:

 

מה זה בכלל מודד ומהי חשיבותו?

המודד הוא בעל המקצוע אשר בעצם מהווה את נקודת הפתיחה של הבניה. פעילותו מתחילה עוד טרם האדריכל בונה או מציג את תכוניתו. זאת בשל העובדה, כי עבור האדריכל, השטח עליו יבנה הבית, כלל אינו מוכר. הוא אולי ראה אותו בעיניו, אבל אינו יודע כיצד הוא בנוי ברמת הפירוט של השטח, הגבהים שלו, השיפועים והמיקומים. דברים אלו קריטיים להבאה לידיעת האדריכל, כדי שיתחשב בתכנון הבית ברמה ההנדסית הנכונה.

את כל הנתונים האלו, המודד מביא לשולחן האדריכל. הוא מצייר עבורו מפה מצבית טופגרפית, המתארת את השטח בכמה ממדים ומעניקה לאדריכל את כל המידע המדויק שהוא צריך. את המדידות מבצע המודד בשטח באמצעות ציוד אלקטרו אופטי מתוחכם, בשילוב נתוני שטח מלוויינים ועיבודי מחשב.

 

איך בוחרים מודד מוסמך – פעילות המשכית

גם לאחר שמסתיימת עבודת התכנון על ידי האדריכל, היא רק ברמת התוכנית. מישהו, צריך לבוא ולסמן אותה בשטח עצמו. היכן בדיוק ימוקמו הכלונסאות, ייחפרו היסודות, ימוקם קו הבניין ועוד. כל טעות של סנטימטר קריטית ובעלת השפעות הנדסיות, בטיחותיות ורגולטוריות. וזה בדיוק מה שעושה המודד, הוא זה שמסמן לקבלנים את מה שהאדריכל תכנן במדויק.

זו גם הסיבה, שהמודד נחשב לפונקציה קריטית והכשרתו כל כך ארוכה ומאתגרת. מודד טוב הוא ערובה לצלחת הבניה כולה ומניעת בעיות וצרות בעתיד. זו גם הסיבה מדוע בעת בחירת מודד מוסמך מחיר הוא לא דווקא הנושא הראשון שאתם מחפשים אלא יותר רמה מקצועית גבוהה וסטנדרטים יוצאי דופן, הם החשובים יותר.

עשוי לעניין אתכם: מודדים מוסמכים במרכז, מודדים מוסמכים בצפון.

 

מודד מוסמך, מחיר ודברים שחשוב לדעת בעת הבחירה בו

עוד לפני שניגע במודד מוסמך מחיר, ראוי שנבין שבשביל להיות מודד מוסמך, יש לעבור דרך ארוכה המכשירה אותך לכך. זו גם הדרך הראשונה שלכם, לדעת האם המודד שמולכם מוסמך או לא. כדי להיות מודד מוסמך בישראל, יש צורך לעבור מסלול לימודים מפרך בתחום הנדסת גיאודזיה, העוסקת במיפוי שטחים של כדור הארץ, מדע המשלב הנדסה, מתמטיקה, גיאוגרפיה ועוד תחומים אחרים. ההכשרה מקיפה ביותר ונחשבת לקשה במיוחד. בתום 4 שנות למידה ומעבר המבחנים, הלומדים רשאים להתחיל בעבודות סטאז' בשטח.

בתום עוד 2 שנות סטאז', המודד לעתיד, צריך לעמוד בעוד שורה של מבחנים וראיונות הפעם באמצעות 'המרכז למיפוי ישראל'. המרכז, אחראי על כל התשתית הגאודוטית בישראל ובתוך כך גם על ההכשרות והפיקוח על תחום המדידת בכל עולמות הבניה והתשתיות. רק לאחר מכן, המודד מקבל תואר מודד מוסמך ונכנס למאגר המודדים המוסמכים.

 

איך בוחרים מודד מוסמך – מודד מפוקח

למרכז למיפוי ישראל, חשוב שהמודדים שלהם יעברו הכשרה מקצועית אבל גם שהסטנדרטים שלהם ימשיכו להיות גבוהים גם לאחר מכן. לכן, כל המודדים המוסמכים עוברים השתלמויות ודרושים לחידוש רישיונם פעם בשנתיים. נערך עליהם פיקוח ע"י המרכז וכן הוא מהווה מקום אליו ניתן לפנות להגשת תלונות על מודדים שסטו מתפקידם ותלונות אלו יבוררו. לא מעט פעמים, רשאי המרכז לשלול את רישיונו של המודד  ולסמנו (בצבע אדום) כלא רלוונטי בשלב זה. מאגר זה- חשוב עבורכם.

ראו גם: מודדים מוסמכים בתל-אביב.

איך בוחרים מודד מוסמך – האחריות שלכם

אנחנו מבינים ש"יש לכם יציקה על הראש" וכל נושא הבית מאוד מטריד אתכם ושאין לכם רגע לנשום. אבל האם הייתם בוחרים אדריכל רק על סמך שיחת טלפון? או קבלן רק על פי מודעה בעיתון, בלי לבדוק את היותו רשום ומהם יכולותיו? כנראה שלא. אם כך, אין סיבה שתעשו זאת בכל הקשור למודד מוסמך מחיר שהוא לוקח ושיטות העבודה שלו.

רוב האנשים בכלל לא יודעים שהם צריכים מודד. לא בהתחלה ולא בעוד 3 הפעמים הנוספות שהוא צריך להגיע כדי למדוד את השטח או המבנה. ברוב הפעמים, מי שמביא או מגייס את המודד הוא האדריכל או הקבלן, שצריכים את התוצרת שלו להתחלת עבודתם. המלצות של בעלי מקצוע אלו הם חשובים ועוד נדון בהם בהמשך, אבל עליכם לוודא שהבחירה היא מקצועית, אמינה ושהמודד הוא מודד מוסמך בהגדרתו.

את זה מוודאים באמצעות כניסה לאתר האינטרנט של המרכז למיפוי ישראל, שם מפורסם המאגר של כל המודדים המוסמכים המאושרים. מומלץ לוודא האם השם שניתן לכם, אכן שם. נכון, שיתכן שלמי שאינו מודד מוסמך מחיר טוב יותר אבל אתם לוקחים בכל סיכון רב, שיכול להתנקם בכם בהמשך. למשל, כאשר תרצו להגיש את המדידות לטופס 4 או בדיונים משפטיים, שלא לדבר על איכות הבניה עצמה וליקויים שיתגלו בה עקב עבודה על בסיס מדידות לא נכונות ומקצועיות.

 

איך בוחרים מודד מוסמך – המלצות

כמו בכל תחום בחיים, אין כמו המלצות של חברים או כאלו שעשו אותו מסלול כמותכם. בררו אם אנשים שסיימו לבנות לפני זמן לא רב ושאלו אותם על יכולותיו של המודד, זמינותו, רמתו המקצועית והשרותית שלו  וכן גם על מודד מוסמך מחיר שהוא לוקח ועוד. אתם יכולים להעמיק ולחקור גם באגפים הממונים על התכנון והבניה במועצות המקומיות ובעיריות לגבי עבודתו של המודד והאם קרו לו בעבר בעיות קריטיות.

 

איך בוחרים מודד מוסמך – אחריות וביטוחים

מודד מוסמךכפי שציינו, עבודת מודד מוסמך היא חשובה וקריטית. טעויות ועבודה שאינה מקצועית יכולה להוביל לשלל הסתבכויות. מבניה לא נכונה של הבית עצמו, עד בניה במיקומים לא נכונים, והסתבכויות מול רשויות המדינה האמונות על אישור הבניה והשטח. לכן, מעבר לאיכותו ומקצועיותו של המודד, כדאי שתהיה לו פוליסת ביטוח על עבודתו, אם וכאשר טעות שנעשתה תדרוש הוצאה כספית נוספת, הריסת חלק ובנייתו מחדש או כל נושא שבהליך משפטי בנושא, יוכרע לרעתכם. כך, באמצעות הביטוח של המודד, יהיה ניתן למזער את הנזק ויהיה את מי לתבוע.

בשכירת מודד מוסמך, מחיר הוא לא חזות הכל. המקצועיות חשובה לא פחות. מחיר זול מידי, צריך להדליק לכם נורות אדומות, לגבי המקצועיות וההסמכות של המודד. מצד שני, זה לא אומר, שהמחיר הכי גבוה הוא בהכרח של המודד הטוב ביותר. כמו בכל דבר בחיים, צריך לפעמים איזון.

אנחנו, כמומחי 'המרכז הישראלי למדידות' מבינים שעבודה איכותית חשובה לכם אבל אתם גם רוצים לחסוך בכסף. אנחנו נשמח לספק לכם עבודת מדידה מקצועית מן המעלה הראשונה של מודדים מוסמכים הרשומים במאגר, במחירים נוחים, בכל תחומי הבניה ובכל שלב של התהליך. עלינו תוכלו לסמוך.

עלות מודד מוסמך

מבין כל בעלי המקצוע אותם אנו נצטרך עבור בניית הבית על המגרש אותו רכשנו המודד יהיה אחד מבעלי המקצוע הראשונים שנצטרך לשכור את שירותיו. לא רבים יודעים זאת אבל למודד מוסמך תפקיד קריטי בתכנון הבית שלכם, שכן על פי המדידות אותן הוא מבצע בשטח, האדריכל אותו בחרתם יכול להתחיל לתכנן את התוכניות של הבית שלכם ובהמשך להגיש אותן לרשויות המקומיות בכדי לקבל את היתר הבניה המיוחל. במאמר הבא נסביר לכם מעט מהו מודד מוסמך ומהם תפקידיו, נמליץ לכן כיצד לבחור מודד מוסמך ולבסוף נדבר על העלות של מודד מוסמך.

 

מיהו מודד מוסמך ומהם תפקידיו בפרויקט?

קודם כל נסביר לכן מיהו מודד מוסמך שכן רבים כלל לא מכירים את בעל המקצוע הזה למרות החשיבות הרבה שיש לו בהנעת הפרויקט שלכם. מודד מוסמך הוא אדם שסיים לימודי גיאודזיה הכוללים לימודים גבוהים של שלוש עד ארבע שנים ולאחר מכן עוד שנתיים של התמחות בתחום ומבחן מטעם המרכז למיפוי ישראל בתום כל התהליך ורק לאחר מכן הוא מקבל את רישיון המודד.

המודד למעשה אחראי על כל המדידות ומיפוי השטח של המגרש שלכם עוד לפני תחילת העבודות כאשר הוא למעשה בעל המקצוע הראשון שעולה על המגרש שלכם, לפני כל דחפור וטרקטור.

עשוי לעניין אתכם: הכנת תכניות פרצלציה.

 

מודד מוסמך שלבי המדידות

המדידה הראשונה שלו כוללת בעיקר אפיון של השטח ושל הקרקע וכמובן מידות של המגרש בכדי לתת לאדריכל כלים עימם הוא יכול לתכנן את השרטוט של הבית שלכם.

האדריכל מקבל את התוצר הסופי של כל המדידות שערך המודד בשטח וכמובן ניתח במשרד ועל פי זה מכין את הגרמושקה, עימה בשלב מאוחר יותר ניגש לועדה המקומית לתכנון ובניה. במהלך הבניה למודד מספר תפקידים חשובים ועליו לבצע הכנה של השטח לפני העבודה של הקבלן בדגש על סימון הנקודות בשטח בהן הקבלן צריך להניח את היסודות לבית ולאחר מכן לבוא למדידה נוספת בה הוא מוודא כי הכל הונח ונבנה בשטח כשורה מבחינת מיקום היסודות. המודד יגיע גם בסוף התהליך ולאחר גמר בניית הפרויקט בכדי לוודא כי אין חריגות בנייה או דברים מהותיים היכולים לגרום דחייה של אישור האכלוס של הפרויקט. במהלך הפרויקט ייתכן והמודד יאלץ להגיע למדידות נוספות או אחרות אך ברוב המוחלט של המקרים הדבר לא יהיה נחוץ אלא אם נתגלו חריגות או אי סדרים שמצריכים מדידה נוספת.

כיצד נבחר מודד מוסמך?

בכדי לבחור מודד מוסמך עבור הפרויקט שלנו כדאי לשים לב למספר קווים מנחים כאשר בראש ובראשונה היא המקצוענות של המודד. אנו רוצים לבחור במודד בעל רישיון בתוקף שעוסק בנושא המדידות על בסיס יומי בכדי שהתוצאות של כל המדידות יהיו מדוייקות ככל הניתן.

חשוב מאוד לוודא כי למודד יש רישיון מודד, דבר שיבטיח לנו כי המודד אכן מתעדכן בנושאים מקצועיים, מגיע לכנסים ומתעדכן בנושאים מקצועיים חדשים כמו טכניקות, אמצעים למדידת שטחים ועוד. מעבר לכך, נוכל לשאול את האדריכל אותו בחרנו אם יש לו המלצה על מודד מקצועי שכן במקרים רבים אדריכלים ומודדים נמצאים בקשרים מקצועיים טובים עקב עבודות קודמות שביצעו יחד בפרויקטים אחרים. חשוב מאוד לא לבחור מודד ולתת לו לבצע את המדידה בשטח לפני שבחרנו אדריכל כיוון שלאחר ביצוע המדידה יש פרק זמן בו חייב האדריכל להגיש את התוכניות שמתבססות על אותה מדידה ולכן מומלץ לשכור את שני בעלי המקצוע במקביל.

 

מהי עלות מודד מוסמך?

ככלל אני נמדוד את העלות של העסקת מודד בפרויקט על פי צפי השעות אותן הוא עתיד להשקיע בפרויקט, הן במדידות בשטח והן בניתוח הנתונים במשרד שלו. ברוב המקרים אנו נמצא שהמודד סוגר מראש את עלות העסקתו בפרויקט כאשר המחיר נסגר על פי נוכחות במגרש של ארבע פעמים עבור ארבעת המדידות שהזכרנו קודם לכן. במידה ונדרשת מדידה נוספת עבור השטח בדרך כלל היא תחויב על בסיס שעתי בהתאם למה שיקבע המודד. ככלל עלות עבודתו של מודד בפרויקט תנוע בין טווח מחירים של 6500 ש״ח ועד 8500 ש״ח עבור ארבעת המדידות כאשר כל שעת עבודה מעבר למה שסוכם תחילה תנוע בין טווח מחירים של 250 ש״ח ועד 300 ש״ח לשעה.

למה לשים לב בבחירת מודד?​

  • ניסיון מקצועי על סמך תעודות שאפשר להציג
  • המלצה מאדריכל, מהנדס או מבעל מקצוע אחר מתחום הבניה שסומכים עליו
  • המלצות מאנשים שעבדו איתו בעבר ויכולים להעיד על מקצועיותו ואופן עבודתו
  • לוודא שיש לו את הביטוחים המתאימים כדי למנוע בעיות בעתיד
  • לוודא שהוא נושא רישיון מדידה בר תוקף, וכי הוא חבר בלשכת המודדים המוסמכים של ישראל
  • רשימת המודדים המוסמכים הפעילים בתחום נמצאת באינטרנט

עשוי לעניין אתכם: איך לבחור חברת מדידות, מודד קרקע.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

אז מה היה לנו בכתבה:
בחן מדדים
בחן מדדים

היחידה למדידות היא חברה ותיקה ומקצועית, הפעילה בענף השירותים ההנדסיים מזה שנים רבות ומספקת שירותי מדידה מקצועיים לפרויקטים הגדולים ביותר בישראל, כמו גם לפרויקטים קטנים ופרטיים ברמת הלקוח הפרטי הבודד. בחברת היחידה למדידות תוכלו למצוא צוות של מודדים מוסמכים ומקצועיים, כולם בעלי תואר אקדמי בלימודי גאודזיה (הבסיס המקצועי לעולם המדידות) וכולם רשומים כמודדים מוסמכים במרכז למיפוי ישראל.

התקשרו עכשיו!

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!